Çatılarda Mantolama

Çatılarda mantolama yaptırmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken ve çatı mantolama uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmesi ve iş veren olarak mantolama işlemlerinde bilinmesi gereken maddeleri kontrol etmeniz gerekebilir.

Çatılarda Mantolama

Çatılar duvar yapısına göre daha yumuşak zeminlerden oluşur. Bu nedenle özellikle çatı arasında yürümesi gereken mesafe varsa mutlaka ahşap kadronlar üzerine kalaslarla yürüme yolu inşa edilmelidir. Ayrıca yalıtım malzemesi üzerine yük binecek malzemeler koymak veya yük binecek herhangi bir ağırlık olduğunda şilte tipi ürünler yerine levha formatındaki mantolama malzemeleri seçilmeli ve kullanılmalıdır.

Uygulama yapılacak çatı döşemesinin üstünde toz, kir ve harç atıkları olmamalıdır. Eğer var ise temizlenmeli ve ya döşeme betonu üzerine mala perdahlı ince bir şap uygulaması yapılarak daha düzgün bir zemin oluşturulmalıdır. Düzgün bir zemin oluşturulduktan sonra yoğuşma tahkikinin sonuçlarına göre buhar dengeleyici serilir. Kalınlığı TS 825 yani “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standartları”na göre belirlenmiş mantolama malzemesi döşenir.

Bu işlemlerden sonra mantolama malzemesinin üzerine ayırıcı tabaka yerleştirilir ve yüksek dozlu şap uygulaması yapılır. Şap uygulamasının üstüne istenildiği taktirde herhangi bir kaplama da yaptırılabilir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta ise bu noktanın havalandırma öneminin olmasıdır. Kısacası yalıtım malzemesinden geçen su buharı yapılan havalandırma boşluğu ile atmosfere atılmalıdır.

Çatı Mantolama Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Mantolama çatı arasında betonarme döşeme üzerine uygulanmalıdır.
 • Çatı ve mantolama arasında kesinlikle havalandırma sağlanmalıdır.
 • Daha önceden çatı mantolama yapılmış, çatı arasında mevcut ısı yalıtımı yenilenirken veya teras çatı üzerine bir kırma çatı ilave edilirken uygulanabilir.
 • Kış sezonunda bitümlü su yalıtım örtüsü ile su yalıtımı yapılmış çatılarda, ısı transferi sırasında çatı boşluğunda mantolama üzerinde bulunan taraftaki soğuk yüzeylerde yoguşma gerçekleşebilir. Saçak alnı veya altında 15°’den düşük eğimli çatıilarda en az 25 mm., 15 °’den yüksek eğimli çatılarda ise en az 10 mm, sürekli havalandırma boşluğu sağlanmalıdır. Bu boşluk alanlarının toplamı çatı düzlem alanının 1/500’ünden daha az olmamalıdır.

Teknik Hususlar

 • Nefes alan su yalıtım örtüsüyle (Sd≤ 0.02 m) yapılmış uygulamalarda, çatı arasının uygun şekilde havalandırılması gerekir.
 • Yapılan mantolama boşluklarına böcek, küf ve benzeri canlıların girmesini engellemek için 3-4 mm gözenekli fileler kullanılmalıdır. Ancak bu fileler havalandırmayı engellememelidir.
 • Saçakların iç kısımlarında, çatı örtüsü ile döşemelerin birleştiği yerlerde, mantolama malzemesi havalandırmayı engellemeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Saçakta bırakılan ve sürekli açıklık kalacak şekilde mantolama malzemesi üstü boşluk bırakmalıdır.
 • Döşeme ve mantolama arasında elektrik kablosu vb. malzemelerin çevreleri buhar geçirmeyecek şekilde kapatılmalıdır. Ayrıca ıslak hacimden ve diğer hacimlerden çatı arasına çıkan tüm borular ve bacalar sıkıca kapatılmalıdır.
 • Baca veya boru içerisinde herhangi bir yoğuşma oluyor ise çatı içerisine akma ve damlamaya imkan vermeyecek şekilde eğimli bir boru yardımı ile saçaktan dışarı atılması sağlanmalıdır.
 • Döşeme üstüne serilen mantolama, duvar üstüne bindirilerek (saçak alnı veya altından çatı arasına giren havayı engellemeyecek şekilde) duvar ile ilişkilendirilmelidir. Böylece ısı köprüleri yok edilmiş olur.
 • Tüm borular için ne tür yalıtım yapılacağı belirlenmelidir. Su depolarının üst ve yanlarına mantolama yapılmalıdır. Döşemeye oturduğu yerde mantolama yapılmasına gerek yoktur. Ancak döşemeye serilen dış cephe mantolama su deposunun yanlarına döndürülerek mantolamanın sürekliliği sağlanmalıdır. Mantolama ek yerleri buhar geçirimsiz bantlar ile kapatılarak yoğuşma olması önlenmelidir.
 • Döşemeye serilen yalıtım kalınlığı homojen ve sürekli olmalıdır. Aksi halde ısı kayıpları gerçekleşir.
 •  Mantolamanın uygulanacağı döşeme yüzeyi düzgün değil ise, tesviye şapı ile düzgün bir yüzey elde edilmelidir.
 • Mantolama malzemelerinin üzerine yük binmesi durumunda, yalıtım kalınlığının bozulmaması ve malzemelerin hareket etmemesi için gereken önlemler alınmalıdır.

Yukarıda saydığımız maddelerin hepsi çatılarda mantolama yaparken dikkat edilmesi gereken hususları barındırmaktadır. Aklınıza takılan tüm soruları bizlere iletişim menümüzden ulaşarak ve arayıp sorabilirsiniz.