Mantolamanın Püf Noktaları

Mantolamanın püf noktaları, mantolama yaptıracak olan yönetim, kişi, kurum ve kuruluşları da ilgilendiren bir husustur. Çünkü bu püf noktalar bir çok firma tarafından uygulanır ancak yanlış anlaşılmamalara yol açmak için kaçınılabilir. Ancak bu püf noktalar tecrübe ve birikimin getirdiği özelliklerden sadece birisidir.

Mantolamanın Püf Noktaları

Mantolama dışarıdan bakıldığında bir “puzzle” gibi basit gözükse de içine girince bir çok detaya ve tekniğe bağlı bir sistem olduğu anlaşılmaktadır. Mantolamada sadece diziliş hatta doğru malzeme ve uygulamada yeterli olmamaktadır. Çünkü mantolama doğru malzeme ve doğru ustanın beraber olması sonucunda iyi bir netice verecektir.

Bu sözümüzden de anlaşılacağı gibi sadece iyi ve kaliteli malzeme almak istediğimiz sonuca yeterli olmayabilir. İşte tam bu noktada tecrübe ve deneyim konuşur. Şimdi sizlere mantolama sistemleri hakkında bazı önemli detaylar ve bilgiler vermek istiyoruz. Biz bunlara “mantolamanın püf noktaları” diyoruz.

  1. İlk olarak binaya kullanılacak olan ısı yalıtım levhaları şaşırtmalı olarak dizilmeli ve plakaların derzleri aynı hizada olması gereklidir. Aksi halde fayans metodu ile döşenen plakalar bir süre sonra üstünde oluşacak metrekaredeki yaklaşık 8 kilogramlık kütle ağırlığının eşit olarak yayılmasından dolayı düşme riski olacaktır.
  2. Dübelleme, mantolama sisteminde önemli bir yere sahiptir. Metrekare başına 6 adet dübel kullanılması gerekir. Rastgele dübel kullanmak, plakaların düşmesine sebep olabilir.
  3. Mantolamanın püf noktaları arasında önemli bir detaya sahip olan şey ise plakaların üzerine yapılan sıvanın kalınlığıdır. Ayrıca sıva arasındaki filenin kalitesi de önemlidir.
  4. Binalardaki köşeleri fileli köse profili, pencere merkezlerinde mutlaka düz köşe profilleri ile dönülerek kapatılması gereklidir.

Sizlere belirttiğimiz mantolamanın püf noktaları bu ve bunlar gibi detaylardan oluşmaktadır. Unutmamak lazım ki, mantolama sadece malzemeden ibaret değil aynı zamanda profesyonel bir ekip çalışması gerektirmektedir. Sektörümüzün adının kirlenmesi ve bina sahiplerinin doğru mantolama firmaları ile irtibata geçmemesi sonucu kötü sonuçlar doğmaktadır. Amacımız tam anlamı ile mantolama sektöründe ve dış cephe mantolama uygulamasında müşteri memnuniyetidir.