Pencerelerde ısı yalıtım

Pencerelerde ısı yalıtımı bir yapı için önemli bir noktadır. Bir yapının enerji tasarrufu sağlayabilmesi için dikkat edilmesi gereken pencere ısı yalıtımı, ülkemizde son senelerde üzerine düşülen ve dikkat çekmiş ısı yalıtım uygulamalarından birisi haline gelmiştir.

Pencerelerde Isı Yalıtımı

Pencereler günümüzde saydam bir yapı malzemesi olarak görev yapmaktadır. Ülkemizde kullanılan pencerelerin bir çoğu tek camlıdır. Ancak son zamanlarda çift camlı pencerelere oranlarında yükselme görülmektedir. Çift camlı pencerelerin tek camlı pencerelere göre ısı camlar kullanmasından dolayı ısı kaybı daha azalmıştır.

Bu iki pencere tipini masaya yatırdığımızda tek camlı pencerelerde ısı kaybı 1000 ise çift camlı pencerelerde 500, yansıtlamlı ısı camlarda ise ısı kaybı 250’lere kadar düşmektedir. Bu camlardan hangisi daha iyi diye soracak olursanız cevabımız yansıtmalı camlar olacaktır. Bunun nedeni ise dışarıdan gelen ısıyı oda içerisine yansıtıp, ışınımla ısı kaybını azalttığı görülmektedir. Bu nedenle diğer cam tiplerine göre daha avantajlıdır.

Pencerelerde Isı Kayıpları Nerelerde Olur?

Pencerelerde ısı yalıtımı konusunun en önemli kısmı pencerelerde oluşan ısı kayıplarıdır. Genel olarak pencerelerde ısı kayıpları doğramalar ve kasalar, panjurlar, perdeler gibi önemli noktalardan oluşurlar.

Doğrama ve Kasalar

Pencerelerde ısı yalıtım işleminin doğru sayılabilmesi ve en az ısı kaybının yaşanabilmesi asıl amaçtır. Pencerelerde doğrama ve kasaların fırınlanmış keresteden yapılması gerekir. Eğer fırınlama düzgün yapılmamış veya gerekli önem verilmemiş ise hava kaçakları oluşur. Alüminyumun ısı iletim kat sayısı çok yüksek olduğundan dolayı alüminyum kasalarda ısı köprüsü ve ısı kaçakları yüksek olur. Son yıllarda PVC kasa ve doğramaların kullanılması ısı kayıplarını engellemede büyük önem taşımaktadır.

Panjurlar

Panjurlar genel olarak güneş ışınlarından korunmak için tercih edilir. Panjurlar çift camlı pencerelerde, alüminyum veya pvc panjur kullanıldığında ısı kaybını yüksek oranda etkiler. Çift cam ve panjur kullanılan evlerde ısı kaybının %50 civarlarında azaldığı görülmüştür.

Perdeler

Perdeler ısı kayıplarını yüksek oranda etkileyen faktörlerden birisidir. Örneğin perdesiz bir evde ısı kaybı %100’dür. Eğer perdeler radyatör peteklerinin önünü kapatıyorsa yaklaşık olarak %40 ısı kaybı da bu nedenden dolayı yaşanır. Bu nedenle perdeler mümkün olduğu kadar pencerelere yakın olmalıdır. Pencerelere yakın olan perdeler ısı kaybına direnç gösterir ve ısı kaybını %40’lardan %10’lara kadar düşürür.

Pencerelerde Isı Kaybı Nasıl Engellenir?

PVC kasa ve doğramalarda ısı kayıpları neredeyse sıfıra kadar düşmektedir. Özellikle Ahşap kapı ve pencereler kullanılıyorsa sızdırmazlık bantları, çıtaları ve keçeleri kullanılarak ısı kayıplarının önüne geçilebilmektedir.

Günümüzde pencerelerde ısı yalıtım uygulaması bir çok yapıda uygulanmakta ve ısı kayıplarından oluşan sorunlar giderilmektedir. Pencerelerinde ısı yalıtıma önem veren bir çok kişi ay sonunda ödediği enerji faturalarından kar elde etmiş ve bu karları yapısının diğer yerlerinde kullanarak binalarına değer katmıştır.