Dış cephe boya

Dış cephe boya yaptırmak istediğinizde mutlaka bu işi uzman ve profesyonel kişilere yaptırmalısınız. Firmamız dış cephe boyama uygulamasında yılların verdiği uzmanlık ve profesyonel kadrosu ile sizlere çözüm ortağı oluyor.

Dış Cephe Boya

Binanızın dış cephe boyasını yaptırmadan önce bazı hususlara dikkat etmeniz ve en azından dış cephe boyamada bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bu nedenle sizlere dış cephe boyamanın maddelerinden, dış cephe boya çeşitlerinden ve dış cephenin nasıl boyanması gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Dış cephe boyası 4 (dört) maddeden oluşur. Bu maddeler pigmentler, bağlayıcılar, kimyasal katkılar ve çözücüler olarak bilinir.

  • Pigmentler : Toz halinde bulunan katı taneciklere pigment denir. Boyaya kaplama, renk, dayanıklılık ve parlaklık katar.
  • Bağlayıcılar : Pigmentleri bir arada tutarak boya filmini meydana getirirler. Boyaya, yapışkanlık, sertlik, sağlamlık katar ve dış etkenlere karşı dayanıklılık verir.
  • Kimyasal Katkı Maddeleri : Boyanın özelliklerini iyileştirmek içindir. Küflenmeye veya dayanıklılığa karşı boyayı direnç katar.
  • Çözücüler: Çözücüler aynı zamanda uçucudur. Boya uygulanırken boyanın özelliklerini değiştirmeden inceltici görevi görürler.

Dış Cephe Boya Çeşitleri

Dış cephe boya çeşitleri, akrilik, silikonlu, grenli ve elastik olmak üzere dörde ayrılırlar. Özelliklerine bakacak olursak;

Akrilik Dış Cephe Boya : Akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı, son kat dış cephe boyası dır. Yüksek alkali direncine sahip, güneş ışınlarına, yağış, nem ve deniz kıyısındaki tuzlu neme karşı son derece dayanıklıdır. Kolay sürülen, iyi örtücülük sağlayan, koruyucu ve dekoratif bir boyadır.

Silikonlu Dış Cephe Boya : Akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı,  silikonlu dış cephe boyasıdır. Yüksek su itici özelliğiyle yüzeyin su geçirmesine izin vermez. Yüksek alkali direnci ile rutubete, neme ve tuzlu suya karşı dayanıklıdır. Güneş ışınlarının boya filmini deforme etmesini ve renk değiştirmesini önleyerek uzun süreli kullanıma olanak verir. İçeriğindeki silikon sayesinde yüzeye nefes alma imkanı vererek biriken nemin iç ve dış cephelere zarar vermesini engeller.

Grenli : Su bazlı, akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı, silikonlu ince desenli rulo ile uygulanan, rulo ile desen verilen, grenli mat dış cephe boyasıdır.Kendi kendini yıkama  özelliği ile  yağmurun yüzeye nüfuz etmeden akmasını sağlar ve yüzeydeki tozları temizler. Yüzeye nefes alma imkanı vererek biriken nemin iç ve dış cephelere zarar vermesini engeller.

Elastik : Akrilik esaslı elatik dış cephe boyasıdır, yüzelere nefes aldırır dış etkilere karşı dayanıklıdır kılcal çatlaklara karşı dayanıklıdır.

Dış Cephe Boya Nasıl Yapılır?

Dış cephe boyama ciddi ve profesyonellik gerektirir. Bunun nedeni ise boyama yaparken tüm koşullar göz önüne alınarak yapılması gerekir. Hava şartlarından yüzey temizliğine nemsiz bir yüzeyin öneminden yüzey hazırlığına kadar fark eder. Peki dış cephe boyama aşamaları nedir?

Boyadan Önce : Dış cephe boya uygulamasında bilinen en önemli nokta yüzey üzerinde bulunan bozuklukların ve kirlerin giderilmesidir. Dış cephe boyaması sırasında rastlanan en büyük sorun çatlaklardır. Bu nedenle boya öncesinde tüm drenaj boruları, pas ve sızıntı kontrolünden geçirilmelidir. Eğer herhangi bir bozukluk söz konusu ise tamir edilmelidir. Çatılara daha fazla özen gösterilmelidir. Köşelerde ve su borularında oluşabilecek çatlaklar kontrol edilmelidir.

Yüzey Hazırlığı  : 

İlk kez uygulanacağı yüzeylerde kirli veya gevşek dokular, eski boyalı yüzeylerde de kabaran ve tozuyan kısımlar temizlenir. Kireç’in fazla olan ham sıvalı yüzeylerin, astar ve boya tatbikatı yapılmadan önce 1 kısım sirke ile 1 kısım su karıştırılarak yüzeyin yıkanması tavsiye edilir.

Eğer yüzeyde mantar ya da küf oluşumu varsa, fırçalanarak iyice temizlenmelidir. Daha önceki kaplamasından dolayı parlak olan yüzeyler zımparalanarak daha mat hale getirilmelidir. Bu, yüzeyle boya arasında daha iyi yapışma sağlayacaktır. Beton yüzeyler düzeltilip yıkanarak temizlenmeli ve kurumaya bırakılmalıdır. Boyamadan önce yüzeyde tebeşirlenme olmadığından emin olunmalıdır. Yağmur altında boya uygulanmamalıdır. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa, yüzeyin güneşte 2-3 gün kuruması beklenip boyaya ondan sonra başlanmalıdır. Yeni sıva uygulanmış yüzeyler boyanmadan önce prizinin alması beklenmelidir.

Dış cephe boya sının kalıcı olabilmesi, yüzeye ne kadar iyi tutunduğuna bağlıdır. Bunun yanında boyanın yapıldığı hava koşulları ve duvarlardaki nem de önemli etkenlerdir. Bu gibi detayları önceden tanıyıp ona göre hareket etmeniz ve bazı tamiratlar yapmanız gerekebilir. Hazırlık uzun sürse de harcadığınız emek ve zaman size pürüzsüz ve kalıcı bir dış cephe boya uygulaması olarak geri dönecektir.

Hava Şartları : Dış cephe boya uygulamasında diğer önemli şey ise hava şartlarıdır. Bu nedenle boya öncesi hava şartları kesinlikle gözden geçirilmelidir. Yağmurlu, kapalı, aşırı sıcak yada soğuk havalı günlere gelmemesine dikkat edilmelidir. 5 ºC’de asla boya yaptırmamaya özen göstermelisiniz. 5 ºC havadaki su buharı, su zerresine dönüşeceğinden yüzeyin ıslak olmasına neden olacaktır.

Yüzey Temizliği : Dış cephe boyasında temiz bir yüzey son derece önemlidir. Boyaya başlamadan önce gerekiyorsa tüm boyanacak alanların zımparalanması hatta basınçlı su püskürtülerek iyi bir şekilde yıkanması gereklidir. Yüzeyin kuruması için en az 48 saat beklemek gerektiğini lütfen unutmayın. Tamamen kurumadan da boya başlamamak gerekir.

Dış cephe boyama sırasında problemler geneli nemden dolayı oluşur. Fazla nem, boyanın duvara temasını yada yapışmasını engeller. Hal böyle olunca da engeller, kabarma, dökülme ve küf gibi sorunlar meydana gelebilir.

Nemsiz Yüzeyin Önemi : Bazı durumlarda nem, yapısal bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Sızıntı yapan su boruları, veya topraktan gelen nemin duvarlara ulaşması gibi problemlerin de boyaya başlamadan önce mutlaka giderilmesi gerekmektedir. Aksi halde boyanın uygulandıktan bir süre sonra kabarmaya başladığını görebilirsiniz. Bu problemler hoş görünmediği gibi yapı için de zararlıdır.

Eski Boyalı Yüzey : Eski boyalı olan ve kabaran yüzeylerin mutlaka onarımları yapılmalıdır. Yüzey zımparalanmak için pürüzsüz bir kıvama getirilmeli. Temizliğin dışında zımpara yapmak boyanın yapışması için uygun bir yüzey hazırlığıdır. İyi bir hazırlık sonrasında boyanın çok daha iyi olacağını göreceksiniz.

Boyama : Tüm hazırlıklar sona erdikten sonra ve aşamaları kontrol edildiğinde boyama işlemine başlanabilir.Dış cephe astarı uygulaması yapıldıktan sonra iki kat boya uygulaması önerilmektedir. Kat uygulamaları arasında en az 4 saat boşluk bırakmak işi daha profesyonel bir hale getirir.