Çatı Uygulamaları

Çatı uygulamaları altında çatı aktarımı, çatı ısı yalıtımı, gizli dere izolasyonu, açık dere değişimi, çatı altı cam yünü serimi gibi tüm çatı uygulamaları firmamızdan tarafından profesyonel bir şekilde uygulanmaktadır. Eğer sizlerde binanıza çatı uygulamaları yaptırmak isterseniz bizlerden bilgi almayı eksik etmeyin.

Çatı Uygulamaları

İVKO Yapı olarak firmamızın bünyesinde çalışan uzman kadromuz ile tüm çatı uygulamalarını sizlere sunmaktayız. Müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen çatı uygulamaları ise şu şekildedir;

  • Çatı Aktarımı
  • Çatı Isı Yalıtımı
  • Gizli Dere İzolasyonu
  • Açık Dere Değişimi
  • Çatı Altı Cam Yünü Serimi

Unutmamak lazım ki çatı yalıtımı konutlardaki ısı kaybının neredeyse %25’ini kapsar. Çatıları iki grupta inceleyebiliriz. Bu gruplardan birisi soğuk diğeri ise sıcak çatıdır. Çatıyı teşkil eden tabakalar arasında havalandırılabilen ve hava boşluğu bulunan çatılara “soğuk çatı” denir. Soğuk çatı kapsamının içerisinde olan meyilli çatılar bu grubun içerisindedir.

Sıcak çatılar ise çatıyı meydana getiren tabakalar arasında hava boşluğu bulunmayanlardır. Bu çatı grubu içerisinde düz teras en iyi örnek gösterilebilir. Uluslararası literatüre bakıldığı zaman her ne kadar soğuk ve sıcak çatı kapsamları ayrılsa da ülkemizde bu ayrım çok yaygın değildir. Ülkemizde kullanım ve hitap şekli daha ziyade oturtma veya teras çatı olarak bilinir. Dilerseniz sizlere çatı modellerinden bahsedelim ve yapınızın nasıl bir çatıya sahip olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olalım.

Çatı Modelleri

Çatı modelleri dört ana gruba ayrılır. Teras çatılar, oturtma çatılar, hazır panel çatılar ve sanayi çatıları bu gruba dahildir. Teras çatılar da kendi arasında ikiye ayrılır. Üzerinde gezilemeyen teras çatılar, üzerinde gezilebilen teras çatılar. Ayrıca sanayi çatıları da kendi içerisinde üç gruba ayrılır. Hazır paneller, yerinde uygulamalı sandviç sistemler ve düşük eğimli metal çatı bu gruba dahildir.

Teras Çatılar

Teras çatı, bir yapının en kritik noktasıdır. Yazın en çok güneş alan bölge olurken kışın ise kar ve buz nedeniyle uzun süre soğuk kalan bir çatı türüdür. Bu nedenle teras çatılar mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır. Teras çatılara yapılan yalıtım sadece ısı kaybını değil aynı zamanda çatıyı ve betonarme yapının da ömrünü uzatır. Ayrıca onarım ihtiyacını da minimuma düşürür.

Teras çatılarda ısı yalıtımı mekanik açıdan da zorlanır. Üzerinde gezilip gezilememesine ve yalıtım levhalarına gelecek yüklere bağlı olarak 20-30 kg/m3 yoğunluklar arasında seçim yapılır. Eğer yapı elemanı, yoğun trafik, v.b. büyük basınç gerilimlerinin etkisinde kalacak ise, daha yüksek yoğunluklardaki ürünler de kulalnılabilir. Uygulama sırasında düzgün yüzey üzerine buhar dengeleyici ve buhar direncini sağlayan katman yerleştirilir. Üzerine EPS ısı yalıtım levhaları aralarından boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. Levhaların üzerine su yalıtımı uygulanır. Teras bahçelerinin ısı yalımında da EPS yalıtım levhaları başarı ile kullanılır.

  1. Üzerinde Gezilemeyen Teras Çatılar : Bu çatı sisteminde genel olarak taşıyıcı bir beton çatı plağı üzerine ısı ve su yalıtım malzemeleri getirilir. En üstte ise devamlı olarak gezilmeye müsait olmayan bir tabaka bulunur. En üste gelecek çakıl tabakası beyaz renkli ve dere çakılı (köşesi sivri olmayan) kullanılmalıdır. Ayrıca yalıtım malzemesi olarak mineral yün kullanılırsa yalıtım malzemesinin altında ve üstünde su yalıtım membranı kullanılması gerekir.
  2. Üzerinde Gezilebilen Teras Çatılar : Bu tip çatı türleri ise üzerinde gezilebilen çatı türleridir. Su farkla ki keçenin üzerine çakıl yerine tekrar yüksek dozlu en az 5 cm kalınlıkta bir beton atılmalı ve isteğe göre kaplama malzemesi döşenmesi gerekir. Eğer yalıtım malzemesi üzerine daha fazla yük gelecekse, daha yüksek basma mukavemetine sahip olan yalıtım malzemeleri (XPS levhalar) tercih edilmelidir. Ayrıca istenirse XPS üzerine baskı betonu atılmadan plastik takozlar üzerine karo mozaik döşenerek de uygulama yapılabilir.

Oturtma Çatılar

Oturtma çatılar genel olarak beton döşeme üstüne oturtulur ve üstü genel olarak kiremit gibi bir örtü ile kaplı olur. Hatta bir çoğunda çatı arası boşluk bulunur. Ülkemiz genelinde kullanılan çatı örneği oturtma çatı türüdür. Bu tip çatıların meyilli olması nedeniyle çatı arası boşluğu tam olarak kullanılamaz. Su deposu, eski eşyalar gibi çatı boşluğuna sığabilecek malzemeler bulunabilir.

Oturtma çatılarda ısı yalıtım son derece kolay olur. Çatı arasındaki beton döşeme üzerine yalıtım malzemesi ruloları yan yana gelecek şekilde serilir. Dikmelerin isabet ettiği yerler bıçakla oyulur ve ruloların düzgün bir şekilde serilmesi temin edilmiş olur. Çatı şiltesinin alt ve üstüne naylon v.s. gibi bir malzeme koymak şart değildir. Hatta Çatı şiltesinin üzerinin naylon gibi buhar geçirmeyen bir malzemeyle örtmek hatalıdır. Mutlaka toz v.s. den korumak için bir malzeme ile örtmek istenirse, o takdirde seçilen malzemenin buhar geçiren bir malzeme olmasına dikkat edilmelidir. Bu amaçla cam yününün, dış kısmı buhar geçirgenlik özelliğine sahip cam tülü kaplanarak uygulanır.

Hazır Panel Çatılar

Başka bir yerde hazırlanmış ve yalıtımlı paneller üzerine koyularak monte edilen bir çatı türüdür. İşçiliğin kolay olmasından dolayı tercih edilir. Yalnız bu sistemlerin bazı sakıncaları vardır. Panellerin eklerinin ısı köprüleri yapmasıdır. Özellikle tekstil sektörü gibi yüksek nem oranı gerektiren iç mekanlarda bu sistemin kullanılması sonucu panellerin ek yerlerinde yoğuşma görülmektedir. Daha önceden yapılmış ve yoğuşma görülen çatılarda da uygun bir buhar kesici tatbik edilmelidir.

Sanayi Çatıları

Yurdumuzda sanayi çatıları genel olarak çelik veya prefabrikasyon beton konstrüksiyon üzerine yapılır. Bu konstrüksiyonlar üzerinde kullanılacak kaplama malzemelerinin deliminasyona karşı davranışları ve yanıcılık özellikleri dikkate alınmalıdır. Sanayi çatılarında üç tip uygulama karsımıza çıkmaktadır. Sanayi çatılar da iki gruba ayrılır.

  1. Hazır Paneller : Başka bir yerde hazırlanmış, yalıtımlı ve paneller konstrüksiyon üstüne konularak monte edilen çatı tipidir.
  2. Yerinde Uygulamalı Sandviç Sistemler : Bu çatı tipinde konstrüksiyon üzerine 1 kat alüminyum  yada boyalı saç levha veya benzeri bir taşıyıcı levha döşenir.
  3. Düşük Eğimli Metal Çatı : Bu çatı tipinde konstrüksiyon üzerine koyulan taşıyıcı levhanın üst kısmına buhar kesici serilir. Ardından yüksek yoğunlukta taş yünü levhalar özel başlıklı vidalar ile levhaya tutturulur.

Sizlere çatı ve çatı ısı yalıtımı hakkında detaylı bilgileri vermiş olduk. Bizleri tercih ettiğiniz için sizlere teşekkürlerimizi bir borç biliriz.