Mantolama

Mantolama günümüzde çok tercih edilen bir ısı yalıtım sistemidir. Dış cephe mantolama uygulaması ve doğru bir mantolama işlemi için nelerin gerektiğini sizlere anlatmak istiyoruz. Mantolama denince akla gelen İVKO Yapı olarak sizlere mantolama konusunda yanlış bilinen doğrular ve mantolama uygulamasının sizlere katacağı faydalardan bahsedelim.

Mantolama Nedir?

Mantolama, dışarıda bulunan ısıyı içeriye sokmadan, bina içerisindeki ısıyı muhafaza etmekle beraber bina dışının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması işlemidir. Günümüzde oldukça popüler bir uygulama olan mantolama, bina ömrünü uzatır. Aynı zamanda ısı enerjisinden tasarruf ettirir. Böylece ay sonu gelen faturalardan hem yazın hemde kışın büyük tasarruflar sağlar.

Mantolama işlem sadece kışın değil yazında çok büyük tasarruf ettirir. Kışın soğuk havanın içeri girmesini engellerken aynı zamanda yaz aylarında da soğuk havanın dışarı çıkmasını engeller. Mantolama işleminin yapılmasının asıl nedeni de budur. Mantolama sonrasında binanın dış yüzeyleri diğer faktörlerden korunur ve binanın ömrü uzar. Ayrıca konforu en üst düzeye taşır.

Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolamasından en yüksek verimi almak için bina dış yüzeyinde yalıtılmış alan bırakılmamalıdır. Eğer yalıtımlı alanlar bırakılırsa bu durum ısı kaçakları oluşturur. Bunun neticesinde mantolamadan tam verim alınmaz. İnsanlar hayatının her döneminde tasarruf etmek zorundadır. Eğer ısı kaçakları oluşursa bu tasarruf tam anlamıyla yapılmamış sayılır.

Dış cephe mantolama yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken yani riskli bölgeler olan pencere, balkon ve çıkmalarda azami özen gösterilmesi gerekir. Isı kaçakları oluşturulmadan mantolamak gerekir.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus ise mantolama da kullanılacak olan malzemeleridir. Kullanılacak malzemelerine bina ve kendi aralarında uyumlu olması gereklidir. Isı kaçakları oluşturmayacak şekilde bir yalıtım yapılmalıdır. Ayrıca mantolama malzemeleri uzun ömürlü olmasına dikkat edilmelidir. Kötü malzemeler kullanılırsa kısa sürede yıpranacağı ve yalıtımın ve bina ömrünün kısa sürede kalitesinin düşeceği bilinmelidir. Özellikle uygulamada en çok kullanılan EPS, XPS ve Taş Yünü ısı yalıtım levhaları mukavemetlerini kaybetmemelidir.

İyi Bir Mantolama İşlemi Sizlere Neler Kazandırır?

  • Doğru bir uygulama sizlere hem ısı hemde su yalıtımı sağlar.
  • Isı köprülerinin (ısı kaçaklarının) oluşmasını engeller.
  • Binanızın dış yüzeyini korur ve bina ömrünü uzatır.
  • Kışın soğuktan yazın sıcaktan korur. Böylece konforlu bir yaşam sunar.
  • Bina iç kısımlarında oluşabilecek rutubeti önler. Böylece iç cephe boyanız da korunur.
  • Soğutma ve ısıtma giderlerini kısar. Tasarruf sağlar.
  • Kullanım ömrü bina ömrüne eşittir. Binaya yeni bir görünüm kazandırır.
  • Hızlı bir şekilde uygulanır ve çevre dostudur.
  • Dış yüzeye uygulandığından dolayı iç mekanda hiç bir şekilde hacim daralmasına neden olmaz.