Su Yalıtımı

Su yalıtımı konutlarda ve binalarda en çok uygulanan uygulamalardan birisidir. Genel olarak binaya zarar verdikten sonra yapılması tercih edilse de Avrupa’da bulunan bir çok yapıda bu uygulama su yapıya zarar vermeden önce uygulanır. Her geçen gün ülkemizde de bu sayı çoğalsa da su yalıtımı tercihi yapanda bir o kadar fazla.

Su Yalıtımı Nedir?

Bilindiği üzere konutlara en çok zararı veren faktörlerden biriside sudur. Yağmur, çamur, kar, su sızıntısı gibi bir çok etken yapılara zarar verir. Örneğin yapılarımız, yağmur, kar, toprakta bulunan nem, yapı altında bulunan yeraltı suyu ile beraber dış kaynaklı sular, banyo ve tuvalette kullanılan iç kaynaklı sulardan etkilenir. Yapılarımızı ve konforumuzu tehdit eden bu sulardan korunma işlemlerinin tümüne su yalıtımı denir.

Su Yalıtımının Faydaları

  • Yapılarımıza nüfuz eden su, yapıdaki taşıyıcı görevi gören kısımlarda yer alan demirlerin paslanmasına yol açar. Demirlerin paslanması da binanın taşıma kapasitesini düşürür. Ancak yalıtım yapıldığında böyle bir zarar ile karşılaşılmaz.
  • Su sızıntıları veya birikintileri aynı zamanda bina betonunun çürümesine ve çatlamasına neden olur. Eğer yalıtım yapılırsa bu gibi zararlarında önüne geçilir.
  • Yalıtımı yapılmış bir yapıda küf, bakteri, duvarlarda su sızıntısı, çatlaklardan damlayan sular gibi bir durum ortaya çıkmaz. Bu durumda yapılarımızda sağlıklı ve konforlu bir yaşam sunar.

Su Yalıtımı Nerelere Uygulanır?

Su yalıtımı binalarda suyun girebileceği alanlara uygulanır. Bu alanlar toprak ile temasta bulunan duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği noktalar, suyun basabileceği seviyelerden aşağıda olan dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar, lavabolar, banyolar, tuvaletler gibi suya maruz kalabilecek bir çok alana uygulanabilir. Bunların dışında devamlı su içerisinde bulunan havuz, suni gölet, su deposu gibi yerlerde de bu yalıtım yaptırılabilir.

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımı, su geçirgenliği olan ve suyun geçebileceği temel, çatı ve yukarıda sizlere saydığımız tüm bölgelere su geçirmeyen malzemeler ile uygulanarak yapılır. Bu uygulamalarda polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır.

Yalıtım uygulaması ile beraber bina içerisine nüfuz eden su, süzgeçler ve yağmur suyu, drenaj (su tahliye) boruları ile yapı dışarısına çıkartılır. Senelerin verdiği deneyimler ile İVKO yapı su yalımı konusunda sizlere destek vermekle beraber yeni kampanyalı fiyatlar ile bu hizmeti sunmaktadır.