Mantolamada Doğru Bilinen Yanlışlar

Mantolamada doğru bilinen yanlışlar, mantolama yaptıracak kişilerin kafasını bir hayli kurcalamaktadır. Bu yanlışlar daha önceden iş verenin kulağına gelmiş olabilir veya yanlış bilgi edinmiş olabilir. Bu nedenle mantolamada doğru bilinen yanlışları sizlerle paylaşmamız bizim en tabi görevimiz olmaktadır.

Mantolamada Doğru Bilinen Yanlışlar

Mantolama yaptıracak bir çok kişi internet üzerinden araştırma yaparak işi bilen bilmeyen her yerden bilgileri toparlayıp hafızasına yer etmektedir. Ancak internet mecrası çok büyük bir deniz olduğu için her görülen veya her duyulan bilgi doğru değildir. Peki mantolamada doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

YANLIŞ : Sürme esaslı (Boya ve benzeri malzemeler v.b) ısı yalıtım malzemeleri vardır.

DOĞRUSU : Boya ve benzeri malzemeler ile ısı yalıtımı yapılmaz. Isı yalıtımı, ısı iletkenlik kat sayısı düşük ve belirli bir kalınlığa sahip mantolama malzemeleri ile yapılır. Ayrıca ısı yalıtım malzemesindeki kalınlık arttıkça yalıtım miktarı da artar. Bu nedenle süreme esaslı boyalar ve benzeri malzemeler ısı yalıtımı yapamaz.

YANLIŞ : Sıcak bir bölgede yaşıyoruz. Bu nedenle ısı yalıtımı yaptırmamıza gerek yok!

DOĞRUSU : Isı yalıtımı sadece kış için değil yaz içinde geçerli bir işlemdir. Çünkü ısı yalıtımı kışın ısıtmak, yazın ise serinlemek için kullanılan enerji ve yakıttan tasarruf sağlar. Bir yapının soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiği için sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.

YANLIŞ : Binamızın duvarları gaz beton ile örülü. Bu nedenle ısı yalıtımı yapmamıza gerek yok!

DOĞRUSU : Gaz betonları bir ısı yalıtım malzemesi veya mantolama malzemesi değildir. Hangi yapı malzemesi olursa olsun ısı yalıtımı tamamen ayrı bir iştir. Bu nedenle kolon ve kirişte dahil olmak üzere çatı ve taban mutlaka ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmalıdır. Ayrıca pencerelerde özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılması gerekir.

YANLIŞ : Binamızın kuzey cephesi soğuk alıyor. Bu nedenle sadece kuzey cephesini mantolama yapmamız yeterlidir.

DOĞRUSU : Tek cephe için yapılan ısı yalıtımı ve mantolama uygulaması ısı köprüleri oluşturur. Bu nedenle ısı yalıtımı yapılmayan cephelerde ısı kayıpları devam eder. Bu nedenle çatı, duvar, döşeme, çıkma, cam ve doğramalara da ısı yalıtımı yapılması gerekir.

YANLIŞ : Isı yalıtımını bizim boyacılarda yapabilir. Daha ucuza yapıyorlar.

DOĞRUSU : Isı yalıtım işi uzmanlık gerekir. Bu nedenle binanızın mutlaka uzman kişiler tarafından incelenmesi ve sorunların çözümüne yönelik analizlerin yapılması gerekir. Aksi halde yaptırılan ısı yalıtımı deneyimsiz eller tarafından yapıldığında sizi kazanç yerine zarara sürükleyecektir.

YANLIŞ : Dış cepheye cam mozaik, PVC veya alüminyum yaptırmamız yeterli olur. Bu nedenle ısı yalıtımı yapmamıza gerek kalmaz.

DOĞRUSU : Kaplama malzemelerinin hiç biri ısı yalıtım malzemesinin yerini tutmaz. Bu nedenle diğer malzemeleri ısı yalıtım malzemeleri dışında tutmanız gerekir. Bu malzemeler ısı yalıtımını yapmaz.