Mantolama Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mantolama yaptırırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar içerisinde mantolama malzemeleri başta olmak üzere işçilik ve mantolamanın yapılma şekli son derece önemlidir. Bu nedenle sizlere mantolama yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

Mantolama Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mantolama yaptırmanın amacı bildiğiniz gibi başta ekonomik olarak ısınma ve soğutma faturalarını en aza indirmek diğer neden ise bina yapısını korumaktır. Mantolamanın amacıda tasarruf olduğundan dolayı yaptırılan mantolama kötü ve size tasarruf sağlamaz ise bunun hiç bir anlamı kalmaz.

Bu yüzden mantolama yaptırırken bazı noktalara dikkat etmeli ve bilinçli bir tüketici olmalıyız. Örnek verecek olursak mantolama yaptırırken kullanılan malzemeler, yapılan işçilik, zaman ve bütçesi son derece önemlidir. Dilerseniz sizlere mantolama yaptırırken dikkat etmeniz gereken maddelerden bazılarını sayalım.

  1. Dış cephe mantolama için kullanılan ısı yalıtım levhasının siyah veya gri olmasına dikkat etmelisiniz.
  2. Isı yalıtım levhasını yapıştırmak için kullanılan malzemenin kaliteli yapıştırıcı olması gereklidir.
  3. Isı yalıtım levhasının üstüne en az 6 adet 12 cm’lik PVC dubel kullanılmalıdır.
  4. Dış cephe mantolama için kullanılan ısı yalıtım levhası en az 3 cm kalınlığı ve üzeri olmalıdır.
  5. Bina yüksekliği 6.50 metre üzeri olan binalarda 22-24 dansite arası ısı levhaları kullanılmaması gerekir.
  6. Mantolama uygulaması dış izolasyon uygulamaları ile tam verim sağlamaktadır. Bu nedenle mantolama uygulamasını dairenizin içinden yaptırmamaya dikkat etmelisiniz.

Mantolama yaptıracak kullanıcı olarak sizleri bu konuda uyarmak İVKO Yapı olarak bizlerin görevidir. Ancak yukarıda sayılan bazı maddeler teknik bilgi istediğinden dolayı mantolama yaptırmadan önce teknik bir şartname ile bu maddeleri bizlerle imzalı şartname haline getirebilir ve sağlıklı bir mantolama yaptırabilirsiniz. Mantolama şartnamesi yapmak için dilerseniz internet üzerinden “mantolama şartnamesi örneği” yazarak arattırabilir veya bizlerden isteyebilirsiniz.

Yukarıda sizlere anlattığımız konu tamamı ile mantolama yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusunun cevabıdır. Bu cevap aynı zamanda “ısı yalıtımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz” veya “dış cephe yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekir” sorularının da cevabıdır.

Isı yalıtımında dikkat edilecek hususlar ne kadar bilinçli bir tüketici olursak mantolama sonrasında o kadar tasarrufu iyi sağlamış oluruz.