Mantolama Neden Yapılmalıdır

Mantolama neden yapılmalıdır ve mantolama yaptırırsak ne kadar kar elde ederiz diye düşüncelerinize açıklık getirecek bir yazı yazmak istedik. Böylece mantolama neden yaptırılmalıdır ve ekonomik olarak sizlere bırakacak olan karı görmenize daha çok yardımcı olacaktır.

Mantolama Neden Yapılmalıdır?

Ülkemizde tüketilen yıllık enerji miktarlarına bakacak olursak, %37’si sanayide , %22’si ulaştırmada, %5’i tarımda ve %3’ü diğer sektörlerde tüketilmektedir. Konutlara bakacak olursak da ülkemizde sadece %5’i doğru bir şekilde izole edilmiş olarak görünmektedir. Bu yüzdelere baktığımız zaman halen %28’lik olan bölüm enerjisini boşa harcamakta ve ısı enerjisinden tasarruf etmemektedir.

Mantolama yaptırılmayan yapılar, başta ülke ekonomisi olmak üzere bireysel anlamda da ekonomiyi ciddi bir şekilde zarara uğratmaktadır. Özellikle içerisinde bulunduğumuz küresel ısınma göz önüne alındığında ülkemizde harcanan enerji harcamalarının son bir yıl içerisinde %77’ye yakın zam görmesi dış cephe ısı yalıtım uygulamasının ekonomik anlamda ihtiyaç olduğu gözden kaçmamaktadır.

Bununla beraber ısı farklı sıcaklıklara sahip ortamlarda daima sıcaktan – soğuğa doğru geçerek bir denge oluşturma eğilimindedir. Bu da evlerinizdeki ısının devamlı olarak zayıf noktalar bularak havaya karışması anlamına gelmektedir.

Özellikle kombi ile ısıtılan binalarda kombi cihazlari üzerindeki termostatlar bulundukları mekanın ısısına göre kendi çalışmalarını düzenlemektedir. Devamlı olarak ısı kaçağı bulunan bir mekanda cihaz %40 oranında daha fazla tüketime geçmektedir. Bu da ev ekonomisine önemli bir maliyet getirmektedir. Uygun koşullarla dış cephe kaplamaları fiyatı ile ev ekonomisine gelen ek yük ortadan kaldırılabilir. Isı yalıtım uygulaması kısa süre içerisinde kendini amorti eden bir yatırımdır.

Mantolama sistemleri binalarda kullanılan detaylara bağlı olarak %50’ye varan ısı tasarrufu sağlamaktadır. Tabii ki bu sadece oran bazında elde edilmiş bir sonuç değildir. Yıllardır çalıştığımız müşterilerimizden birebir olarak aldığımız direk sonuçlarla da test ettiğimiz bir orandır. Dış cephe mantolama nın faydası çoktur. Sonuç olarak bina mantolama uygulamaları bu nedenle hızla yapılmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz şartları göz önüne alacak olursak gerek ülke ekonomisi gerekse bireysel ekonomi için ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir ortamda yaşam için dış cephe ısı yalıtımı uygulamasını önemle tavsiye etmekteyiz. İşte tüm bunlar mantolama neden yaptırılmalıdır sorusunun cevabı olacaktır.