mantolama kararı nasıl alınır

Mantolama kararı nasıl alınır? Mantolama kararı için neler gereklidir? Mantolama kararı almak için nelere dikkat edilmelidir? En önemlisi ile kararlar alındıktan sonra mantolama firması seçimidir. Dilerseniz sizleri bu aşamalar hakkında tek tek bilgilendirelim.

Mantolama Kararı Nasıl Alınır?

Mantolama karar almak için apartman veya site yöneticileri sırasıyla karar toplantısı, teklif toplama aşaması ve bilgilendirme toplantısı ile mantolama firması aşamasına geçmelidir. Peki bu aşamalar neyi ifade ediyor?

Karar Toplantısı

Apartman veya site yöneticisi, kat malikleri ile karar toplantısı gerçekleştirir. Apartman veya siteye, mantolama yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Apartman mantolama kararının çıkması için oy çokluğu gereklidir. Karar sonucunda ve oy çokluğunda mantolama yaptırılma kararı alındıysa ikinci aşamaya geçilebilir. Bunların dışında bina sakinleri dilediğinde mantolama firması seçmek için bir komisyon kurabilir veya direk olarak yönetime yetki verebilir.

Teklif Toplama Aşaması

Apartman ve site yönetimleri firma ve fiyat araştırması yapamaya başlar, teklif istenecek firmalar belirlendikten sonra firmalardan idari ve teknik şartname ile fiyat teklifi istenir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli konu teknik şart namedir, şartnamede kullanılacak malzemeler detaylı olarak yazılmalı ve tüm firmalarda aynı özellikteki malzemeler için fiyat alınmalıdır.

Bilgilendirme Toplantısı

Başladığı hiçbir işi yarım bırakmamış, mali yapıları güçlü, teknik ve uygulamacı personeli yeterli, referans verebilecek, alternatif ödeme seçenekleri sunabilen, malzeme ve işçiliğe en az 5 yıl garanti verebilecek firmalar tercih edilmelidir.