Isı Yalıtımı Yasal Zorunlukları

Isı yalıtımı yasal zorunlukları nelerdir? Mantolama kanunu var mıdır? Herhangi bir teşvikten yararlanılabilir mi? Isı yalıtımı ile ne kadar kar edilebilir gibi sorularınızın hepsine cevap bulabileceğiniz bu yazımızda sizlere ısı yalıtımı yasal zorunlulukları üzerinde durarak cevaplar vereceğiz.

Isı Yalıtımı Yasal Zorunlulukları

Öncelikle ısı yalıtımının yeni binalarda zorunlu bir uygulama olduğunu bilmeniz gerekiyor. 2000’li yıllardan beri yürürlükte olan ve “Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeli”nin başlama tarihine göre bu tarihten sonra inşa edilen yeni binalarda ısı yalıtımı yapılması projelendirilmesi sağlanıyordu.

Ancak aynı yönetmeliğin 1 Kasım 2008 tarihinde yapılan revizyonu gereğinde, mevcut binalarında tadilat ile yenilenen ve ilave edilen kısımları da artık enerji verimliliği olarak projelendirilmesi zorunlu kılındı.

Isı Yalıtım Zorunluluğu

Isı yalıtım zorunluluğu, yeni binalarda 1 yıl, eski binalarda ise 10 yıl içerisinde yalıtım yapılmak zorunda. “Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” içerisinde bir binanın olmazsa olmazları arasında gözüküyor. 05 Aralık 2008 yılında çıkan resmi gazetede yayınlanan yönetmelik, “yeni ve ruhsata tabi oranda tadilat yapılacak mevcut binalar için minimum enerji performans gereklerinin belirlenmesini, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesini ve Isıtma – Soğutma sistemlerinin kontrolünü yapmayı hedefliyor. Yönetmelik bir yıl sonra yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonra yeni yapılacak tüm konutlar ile hizmet amaçlı ve ticari amaçlı tüm yapılarda enerji verimliliği zorunlu olacak. Mevcut binalara ise sisteme uyum için 10 yıllık süre tanınacak.

Isı Yalıtımını zorunlu kılan son gelişme ise Türkiye’ nin Kyoto Protokolü’ nü imzalaması oldu. Protokol gereği 2012 yılından itibaren  ciddi yükümlülüklerin altına girecek olan ülkemizde, sera gazı salımını önleyecek çevreci yatırımlar hız kazanacak. Bu kapsamda en büyük yatırım ise Isı Yalıtımına yapılacak yatırım olacak. Dünyadaki tüm sera gazı salımının yüzde 1.3’ üne neden olan Türkiye, küresel ısınmaya en çok neden olan ülkeler sıralamasında 13. sırada yer alıyor. Isınmak için tüketilen fosil yakıtlar ise çevre kirliliğinin en önemli sebebini oluşturuyor. Isı yalıtımıyla konut başına atmosfere yayılan atık gaz miktarı da yarı yarıya iniyor.

Isı Yalıtımı Yasal Zorunlulukları ve Teşvik

XPS Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Baskanı Kubilay Ulu Isı Yalıtımı uygulaması için getirilen zorunlulukların önemli olduğunu, ancak yalıtım uygulamalarının artması için insanların önüne sadece yükümlülükler koymanın yeterli olmadığını söyledi. Çesitli teşvik mekanizmaları ile yalıtımın cazip hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ulu, devlet destegi ile Isı Yalıtımına düşük faizli, uzun vadeli yalıtım kredisi imkâni yaratılması ve yalıtım ürünlerine KDV indirimi sağlanmasinin sektörün beklediği önemli düzenlemelerin başinda geldiğini açıkladi.

Ulu ayrıca, Isı Yalıtımını özendirecek kademeli ucuz enerji birim fiyatı uygulaması ve daha az enerji tüketenlerin enerjiyi daha düşük fiyatla kullanmasının da yalıtım uygulamalarını cazip kılacağını belirtti. Isı Yalıtımına ağirlik verilmesi için bilinç seviyesinin de artmasi gerektiği üzerinde duran Ulu, XPS Derneği olarak vatandaşlara Isı Yalıtımının faydalarını anlatmak için iki yılı aşkın süredir bir bilgilendirme kampanyası yürüttüklerini, gerek kamu otoriteleri gerekse özel sektörün bu tarz kampanyalara destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Doğru Ürün ve İnanılmaz Kar Oranı

Isı yalıtımda kullanılan doğru malzemeler ve profesyonel işlemler sonucunda 500 TL’lik ısı faturası 175 TL’ye düşüyor.  Isı Yalıtımı yaptırırken en önemli konunun standartlara uygun ürün seçimi ve kaliteli uygulamadır. XPS veya EPS levhaların yer aldığı paket sistemleri seçmek önemli avantajlar sağlar. Uluslararası standartlara uygun olarak üretilen son teknoloji ürünü XPS  ve EPS Isı yalıtım levhaları, yine standartlara uygun şekilde, bu konuda eğitilmiş ustalar tarafından uygulandığında hem yaz hem de kış döneminde ısıtma ve soğutma maliyetlerinde % 60’a varan oranlarda tasarrufa imkan sağlıyor. Bu da örneğin 4 kişilik bir ailenin ısınmak için ödediği 500 TL’lik doğal gaz faturasının 175 TL’ye kadar düşmesi anlamına geliyor. Diş hava koşullarından , darbelerden ve sudan etkilenmeyen levhalar ile yapılan Isı Yalıtımı uygulamaları bina ömrü boyunca performansını devam ettiriyor. Tüm bu avantajlarına rağmen dıştan ısı yalıtımı uygulaması, binanın yapım aşamasında bina maliyetinde çok fazla bir yer tutmamaktadır.