Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır

Isı yalıtımı nasıl yapılır? Isı yalıtımı nerelere yapılır ve ısı yalıtımını etkileyen dış faktörler nelerdir? Tüketici olarak aklınızdaki tüm soruların cevabını yazımızın devamında bulabilecek ve kafanızdaki soruların cevabını netleştirebileceksiniz.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı nasıl yapılır bunu anlatmadan önce ısı yalıtımının nerelere yapıldığını belirtelim. Isı yalıtımı binaların çatılarına, dış cephelerine, garajlarına, depolarına, binada kullanılmayan ardiye veya kömürlük bölgelerine, duvarlara, toprak veya içinde yaşanmayan mahallere, daireleri ayıran döşemelere, tesisat borularına ve havalandırma kanallarına yapılmaktadır.

Bunların dışında özel kaplamalı yalıtım camı ünitelerine ve yalıtımlı doğramalara ısı yalıtımı yapılır. Buralar yazın ve kışın ısı kaçakları olan bölgeler olduğundan dolayı önemli bölgelerden ikisidir. Bu bölgeler yalıtıldığında ısıtma ve soğutma için harcanan enerji faturasından tasarruf sağlanır.

Isı yalıtımından tam anlamı ile faydalanmak için evlerin kışın soğuk, yazın ise sıcak kısımlara bakan duvarları ve döşemeleri, çatıları kesinlikle yalıtılması gereklidir. Aynı zamanda pencereleri de buna dahildir. Isı yalıtımı, binaların temelinden çatısına kadar dışarıya bakan ve kullanılmayan bölümlere bakan kısımları, ısı geçişlerini azalta özel ısı yalıtım malzemeleri uygulanması gereken yerlerdir.

Çatılarak Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatılara yapılan ısı yalıtımlarında çatı şekillerine göre değişkenlik gösteren uygulamalar vardır. Çatı ısı yalıtımı, levha ve şilte şeklinde çeşitli ısı yalıtım malzemeleri ile yapılmaktadır. Çatı örtüsü denilen ve tavan döşemeleri arasında kullanılmayan boşlukları bulunan binalarda, ısı yalıtımı tavan döşemesi üzerine serilerek uygulanmaktadır.

Çatı arasında yaşam mekanı olarak kullanılan binalarda ısı yalıtımı çatı seviyesinde yapılması gerekir. Eğer ahşap konstrüksiyon çatı ise ısı yalıtım mertekleri arasına, altına veya üstüne yapılabilir. Betonarme kırma çatılarda ise bu durum genel olarak beton yüzeyin üst kısmına uygulanır.

Teraslar Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Teras çatılarda ısı yalıtımı, su yalıtımı katmanının üstüne yada altına yapılmaktadır. İzolasyon levhalarının su yalıtımın üzerinde yer aldığı detaya “ters teras çatı”, su yalıtım katmanının ısı yalıtımı levhalarının üzerinde bulunduğu detaya da “geleneksel teras çatı” denilir. Ters teras çatı detaylarında su yalıtım örtüleri aynı zamanda buhar kesici vazifesi görür.

Isı Yalıtımını Etkileyen Dış Faktörler

Bölgenin Coğrafi Özellikleri: Enlem-boylam ve binanın bulunduğu bölgenin eğimli yada düz olması hatta yeşil yada kurak olması gibi etkenler ısı yalıtımını etkileyen coğrafi etkenlerdir. Ayrıca iklim özellikleri, rakım gibi etkenlerde göz önüne alınmalıdır.

Arsanın Özellikleri : Yön ve etrafında bulunan binalarda ısı yalıtımını etkileyen faktörler arasındadır.

Mekanların Bakacağı Yönler : Bulunduğunuz mekanın kuzeye değilde güneye bakması bu etkenler arasındadır. Etkin bir ısı yalıtımı için bu ve benzeri faktörlerin dikkatle ele alınması gerekir.