Isı Yalıtımı Konfor Sağlar

Isı yalıtımı konfor sağlar sözünün her zaman arkasında olduk. Çünkü ısı yalıtımı gerçekten de yapınıza değer katıp, tasarruf ettirirken konforunuzu da yükseltir. Peki nasıl mı olur? Gelin hep beraber bunun nasıl olduğuna bakalım.

Isı Yalıtımı Konfor Sağlar

Aşırı sıcak bir evde veya çok soğuk bir evde yaşamak oldukça zor olur. Bildiğiniz gibi ısı yalıtım evinizdeki ısı derecesinin ayarlanmasında ki en büyük etkendir. Bunu şu şekilde sizlere açıklayalım.

Isı yalıtımı olmayan bir evde kış aylarında evin içerisi oldukça soğuk olur. Soğuk olduğundan dolayıda evinizin içini ısıtmak için muhtemel ısıtıcılar kullanırsınız. Gerek elektrikli ısıtıcılar gerekse de diğer ısıtıcılar evin içini ısıtmaya başlar. Ancak ev ne kadar soğuk olursa ısıtıcı enerjisini daha da arttırmak zorunda kalırsınız. Yalıtımsız bir binada her şekilde ısı kaçakları olur. Siz ısıtıcı seviyesini ne kadar yukarı alsanız da evin içindeki ısı bir şekilde bu ısı kaçaklarından dışarı çıkacak ve ay sonunda gelen enerji faturası çok yüksek olacaktır.

Aynı şekilde yazın evin içerisini soğutmak istediğinizde bu seferde ısı kaçakları önünüze çıkacak ve eviniz bir türlü soğumayacak. Ayrıca dışarıdaki sıcak havada sürekli evin içerisine girecek.

Isı Yalıtımı Konfor Sağlar mı?

Isı yalıtımı yapılan bir binada ısı kaçakları olmaz. Böylece evinizde kullandığınız ısıtıcılar veya soğutucuların ısıları evin içerisinde kalır. Böylece ısıtıcı ve soğutucuları %100 performans yerine %20 veya %30 performans ile çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Durum böyle olunca ay sonu gelecek olan enerji faturaları da bir hayli az olacak ve size inanılmaz bir tasarruf sağlayacaktır. Bu tasarruf size konfor olacak dönecektir.

Bunun dışında insanlar ortalama ev sıcaklığı olan 18-22 C arasında rahat nefes alırlar. Ancak kışın bu derecenin çok altına inebilir. Yazın ise üstüne çıkmaktadır. Isı yalıtımı size ortalama ev sıcaklığını sunduğundan dolayı her daim konfor sağlayacaktır.

Isı Yalıtımı Olmayan Yerlerde Görülenler

  • Çalışma ve oturma ortamlarında bulunan ısı koşulları, insanların bedensel ve zihinsel üretim hızını doğrudan etkilemektedir.
  • Çok soğuk yada çok sıcak ortamlarda çalışma verimi düşer.
  • Aynı şekilde soğuk ortamlarda sağlık sorunları meydana gelecektir.
  • İç gücü kaybolur ve sağlık harcamalarına neden olunur.
  • Ortam sıcaklığı aynı zamanda iş kazalarına da yol açtığı bilinmektedir.

Isı yalıtımı konfor sağlar dediğimiz sadece yukarıda bahsettiklerimiz değildir. Isı yalıtımı hem işimize hem ailemize hemde sağlığımıza etki eden en büyük nedenlerden birisidir.