Bodrumlarda Isı Yalıtımı

Bodrumlarda ısı yalıtımı bir bina için son derece önemlidir. Isı yalıtımında en iyi verimi alabilmek için sizlere tavsiyemiz bodrum ve temel perdelerde ısı yalıtımı yaptırmanızdır. Peki bodrumda ısı yalıtımı nasıl yapılır? Hangi mantolama malzemeleri kullanılır?

Bodrumlarda Isı Yalıtımı

Bodrumlarda ısı yalıtımı , su yalıtımı tamamen bitmemiş olan perde yada soğuk duvara bitüm ile yapıştırılır. EPS veya XPS ile mantolama levhaları hem ısı yalıtımı hemde su yalıtımı tabakalarını dış etkenlerden korur. Peki ısıtılan bodrum ve ısıtılmayan bodrum arasındaki farklar nelerdir?

Isıtılan Bodrum

Isıtılan bir bodrumda perde duvar ve döşemelerde su ile ısı yalıtımları birlikte bulunur. Özellikle bodrumun soğuk bölgelerinin döşemelerine ısı yalıtımı büyük fayda sağlar.

Isıtılmayan Bodrum

Isıtılmayan bodrumlarda ısı yalıtımı için en mükemmel ve en etkili olan yer, duvar yalıtımı ile sürekliliğin sağlanabileceği zemin kat döşemesi üst yüzeyidir. Aynı zamanda yerden ısıtma imkanı da mevcuttur. Bu konumdaki yüklere karşı yeterli basınç ve darbe dayanımı olması gerekir.

Dış duvarlardaki yalıtımın en az zemin donma derinliğine kadar indirilmesi gerekir. ısı yalıtımsız bodrumların perde ve döşemelerinde sadece su yalıtımı yapılır ve drenaj ile desteklenir.

Günümüzde bodrumların depo olarak kullanımı giderek azalmakta, bunun yerine boş zaman aktiviteleri için bir yer ya da ek bir oturma ve çalışma odası halini almaları giderek yaygınlaşmaktadır. Oturma konforu ve oda kliması arzusuyla uygunluk içinde olan bu durumun ön koşulu bodrumun dıştan gelen neme karşı yalıtılmış olmasıdır. Alt bodrumu olmayan binaların dış ve iç duvarları yatay yalıtımla yükselen neme karşı korunmalı, dış duvarlardan yalıtım arsanın 30 cm üzerinde olmalıdır. Duvarı örülmüş bodrum duvarlarına sahip binaların dış duvarlarında ise en azından iki kat yatay yalıtım öngörülmelidir. Bodrumların iç duvarlarında tek kat yeterli olabilir. Duvardaki yatay yalıtımlar için bitümlü bantlar, izolasyon bantları, çatı izolasyonu bantları, yapay izolasyon bantları, kullanılmaktadır.

Bodrumlarda ısı yalıtımı faydaları, ısıtılan ve ısıtılmayan bodrumlardaki özellikleri ve dikkat edilmesi gereken hususları sizlerle paylaşmak istedik. Uyarılarımızı ve verilen bilgileri dikkate aldığınız için sizlere teşekkür ederiz.